ToMountainsMountain Activities

PATAGONIA

Publikováno 15.03.2018 v 19:10 v kategorii Test, přečteno: 83x

Test produktů PATAGONIA
- Kalhoty Patagonia Veloci Run Tight Pants

- Kalhoty Patagonia CROSSTREK FLEECE

- Kraťasy Patagonia Strider Pro Running Shorts

- Tričko Patagonia Short-Sleeved Windchaser Shirt

- Tričko Patagonia Short-Sleeved Nine Trails Shirt


V několika dalších recenzích budu psát o značkách a produktech, které jsou málo známe a některé se ještě vůbec neprodávají v Evropě. Na začátek to bude největší firma z vybraných značek, ale ihned je třeba dodat také nejekologičtější a firma zaměřená na podporu aktivit, které mají chránit naši planetu - Patagonia. Nebudu tady popisovat celou historii firmy Patagonia, ale jenom ve zkratce, firma založená v USA, Ventura, Kaliformie v roce 1973 přes Yvona Chouinarda, lezcem, který začal vyrábět lezecké vybavení a později také sportovní oblečení. Přerod firmy nastal v 90-tých letech minulého století, kdy mezi lezením, surfováním a cestováním se hlavní osoby ve firmě rozhodly změnit celý proces výroby oblečení, tak aby byl více ekologický, šetrný k přírodě, zodpovědný vůči výrobcům a vůči zaměstnancům, kteří vyrábějí tyto produkty. Od roku 1986 firma investuje 1% ze svého zisku do malých, nezávislých ekologických projektů (maximální částka 12000 dolarů na jeden projekt), což vedlo k založení organizace 1% for Planet v roce 2002. Firma Patagonia vytvořila také mnohé jiné projekty, np. každý nový produkt a technologii výroby zveřejňuje aby i jiné firmy mohly začít vyrábět své produkty ekologičtějším způsobem. Program The Footprint Chronicles umožňuje sledovat jakým způsobem a kde byly vyráběné jednotlivé produkty a jakou ponechaly za sebou ekologickou stopu. Jiné programy například vyzývají kupující, aby nekupovali zbytečné výrobky, které nepotřebují – Don't Buy This Jacket nebo akce Worn Wear, která vybízí k nošení a k opravě oblečení, které již máme doma. Různých jiných akcí a programů má ve své historii firma Ptaagonia více, vybral jsem jenom několik z nich na ukázku. Ve zkratce představím několik produktů Patagonii, které používám.

Kalhoty Patagonia Veloci Run Tight Pants / Black

Velmi příjemné dlouhé kalhoty, které díky vyššímu střihu (mají širší pas ve vrchní části) velmi dobře sedí a není třeba řešit problém s padajícími, nebo volně sjíždějícími kalhoty, které je třeba pravidelně povytahovat. Materiál je velmi příjemný, vzdušný a je vidět velmi dobré správcování hlavně ve švech. Kalhoty mají 3 kapsy dvě ve vrchní části nohavice – na bocích nohavic, a třetí klasicky v zadní části kalhot. Boční kapsičky jsou velmi praktická a milá vychytávka na drobné věci (gel, tyčinka atd.). Jednou z velkých předností je pro mě, že kalhoty v spodní částí na nohavicích nemají zip, protože když běhám bez ponožek, nebo v krátkých ponožkách, tak mě někdy u jiných značek po delším běhu zip nepříjemně odíral a škrábal. Jinak, je třeba počítat s menší velikostí. Používal jsem kalhoty značek np. New Line, Salomon, New Balance, Asics a měl jsem vždy velikost M, ale v případě Patagonie mám velikost S. Složení materiálu: 65% Nylon, 25% Polyester, 10% Spandex.

patagonia
patagonia
patagonia
Kalhoty Patagonia CROSSTREK FLEECE / Navy Blue

Kalhoty jsem si objednal na začátku tohoto roku a po velmi teplém začátku zimy, jsem nevěděl jestli tyto kalhoty vůbec využiji. Na konec únor a začátek března, přece jenom připomínal pravou zimu a tak jsem měl možnost pořádně vyzkoušet tyto kalhoty. A tady musím říct bez nadsázky a zcela upřímně, jsem absolutně nadšen! Kalhoty jsou vyrobené z materiálu Polartec Power Stretch, takže jsou opravdu teplé, čehož jsem se na začátku obával, ale opak byl pravdou, kalhoty velmi dobře sedí a jsou neuvěřitelné příjemné na nošení, nejenom na běhání a dají se použít na turistiku, bežky nebo jakýkoliv jiné zimní sporty. Perfektně odvádějí vlhkost a přebytečné teplo, ale přitom i po promoknutí velmi dobře izolují a hřejí. Mají z boku podobnou kapsičku jako model Veloci RunTight Pants. Od teď jsou to moje nejoblíbenější univerzální zimní kalhoty. Stejně jako v případě výše popsaných kalhot, je vidět velmi dobré zpracování produktu a je také třeba počítat s menší velikostí, pro mě to znamená velikost S. Složení materiálu: Polartec Power Stretch 86%, polyester 14%.

patagonia
patagonia
patagonia
Kraťasy/šortky Patagonia Strider Pro Running Shorts - 5" / Viking Blue

Tyto kraťasy používám od loňského roku, a velice jsem si je oblíbil. Zadní část je trochu delší, uvnitř kraťasů jsou všité klasické běžecké „slipy”. Materiál je velmi příjemný a prodyšný navíc s DWR úpravou. Výhodou je širší pas, který je možné ještě utáhnout šňůrkami, ale hlavně 5 kapes, které jsou rozmístěné čtyři po bocích a jedna v zadní části. Zadní kapsa je na zip a je velmi elastická, také se vám do ní vejde velké množství drobných věcí. Po bocích jsou vždy 2 kapsy na jednom boku, vejde se tam například běžecká bundička, láhev 200-300ml., rukavice, Buff a tyčinky nebo gely. Výhodou je, že s těmito kalhotami nemusíte používat žádné bežecké pásy, batohy nebo vesty. Všechno můžete mít u sebe a běžet „na lehko”. Složení materiálu: 100% polyester micro dobby s úpravou DWR.

patagonia
patagonia
patagonia
patagonia
Tričko Patagonia Short-Sleeved Windchaser Shirt / Navy Blue

První kontakt s tričkem, byl překvapením, protože téměř nic neváží (80g/velikost M). Je opravdu velmi lehounké, což oceníte hlavně v letních měsících, vyrobené s 100% recyklovaného polyesteru, velmi dobře padne a máte pocit jako kdyby jste na sobě nic neměli. Výborně odvádí pot od těla a kromě jiného také velmi dobře vypadá, i když to je samozřejmě individuální záležitost. Složení materiálů: 100% recycled polyester.

patagonia
patagonia
Tričko Patagonia Short-Sleeved Nine Trails Shirt / Rugby Yellow

Tričko je vyrobené ze 100% polyesteru, ale pocitově a také vypadá jako obyčejné bavlnění tričko. Opak je pravdou, velmi dobře schne, odvádí pot a je velmi příjemné také na běžné nošení. Můžete v něm jít na ranní kávu do své oblíbené kavárny a poté ihned vyběhnout, aniž by vaše okolí poznalo, že jste ve sportovním oblečení. Složení materiálu: 100% polyester s certifikátem bluesign®.

patagoniapatagonia
Produkty firmy Patagonia jsou dostupné buď přímo z internetového obchodu nebo je třeba hledat u jiných evropských prodejců. V České republice je obchod firmy Patagonia v Praze a vybrané modely jsou dostupný v jiných českých obchodech. Vím, že jejich produkty nejsou cenově srovnatelné s produkty ze supermarketů, ale kvalitou je mnohonásobně převyšují. A můžete si být jistí, že produkty firmy Patagonia budou používat ještě vaše vnoučata. Takže když budete potřebovat něco na hory, na turistiku, na běžky, na skialpy, na lezení nebo na běhání, doporučuji tuto značku, kromě velmi kvalitního zpracování, skvělé funkčnosti máte možnost udělat něco pro naši planetu a to určitě stojí za to!


Komentáře

Celkem 0 komentářů

 • Neregistrovaný uživatel

  Jméno: Přihlásit se

  Blog:

  Obsah zprávy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovězte na otázku: Co je dnes za den?